Horse Showing 2014

Winners of the 2014 show

Class 1: Intermediate riding type. 1st Dorothy Wall; 2nd Shona Chapman

Class 2: Intermediate SRT. 1st Charlotte Hatton

Intermediate Championship

Class 3: 148 Show Pony. 1st Charlotte Hatton, 2nd Aoibhin Coady

Class 4: 138 Show Pony. 1st Amber Marnane, 2nd Michael Meade

Class 5: 128 Show Pony. 2nd Susan Judge

Show Pony Championship

Class 6: 153 Show Hunter. 1st Kate White, 2nd Susan Judge, 3rd Aoibhin Coady

Class 7: 143 Show Hunter. 1st Richard Quirke, 2nd Michael Meade

Class 8: 133 Show Hunter. 1st Orla Queally, 2nd Michale Meade, 3rd Ann Quinn

Show Hunter Champion

Class 9: Show Starter Stakes. 1st Susan Judge, 2nd Grainne Geary

Starter Stakes Champion

Class 10: No entries

Class 11: First Ridden Show Hunter/Pony. 1st Tom Kiely Marshall,m2nd Harriet Penfold, 3rd Sive Kearney.

Class 12: Lead Rein Show Hunter/Pony. 1st Charlotte Goor, 2nd John Brosnihan, 3rd Tom Kiely Marshall.

Mini Championship

Class 13: Lcoal Lead Rein. 1st Tara Kiely, 2 nd Joseph Gaule, 3rd Tara Kelly.

Class 14: All were winners!!!!!

Class 15: M & M Ridden under 138. 1st Amber Marnane, 2nd Harriet Penfold, 3rd Caroline Geoghegan.

Class 16: M & M Ridden over 138. 1st Rebecca O'Connell, 2nd Mary Hayden, 3rd Caroline Geoghegan.

Class 17: Connemara Ridden. 1st Esme Manseragh Wallace, 2nd Rebecca O'Connell, 3rd Caroline Geoghegan.

M &M Championship

Class 18: Yearling Colt/Gelding. 1st Alice Fitzgerald

Class 19: Yearling -Filly. 1st Adrian Egan

Class 20: 2yr old Colt/Gelding. 1st Sandra Stanley

Class 21: No entries

Class 22: No entries

Class 23: 3 yr old Filly. 1st Jennifer Haverty

Young Horse Championship - Champion: Adrian Egan, Reserve Champion Jennifer Haverty

Class 24: Thoroughbred Mare. 1st Eileen Ryan

Class 25: No entries

Class 26: Non Thoroughbred Mare. 1st Breid Shannon, 3rd Martin Fahey

Class 27: Non Thoroughbred Foal. 1st Martin FaheyClass, 2nd Breid Shannon

Class 28: RID Mare. 1st Judith Cowley, 2nd Martin Fahey

Class 29: No entries

Mare Championship - Champion: Breid Shannon, Reserve Champion Judith Cowley

Foal Championship - Champion Martin Fahey, Reserve Champion Breid Shannon.

Class 30: Farm Type Work Horse. 1st Richard Bourke, 2nd Derek Bailey, 3rd Catherine Kenny

Class 31: Rescue Class.

 

View this photo set on Flickr

Contact us

Check out the event pages for individual contact details

Connect with us




Tipperary County Council
Irish Public Bodies Insurances
Failte Ireland